Flašinet s mechanickým divadlem v Muzeu Říčany

Špek sezóny je projekt Muzea Říčany, v jehož rámci vystavujeme kolekce nejzajímavějších a nejkrásnějších předmětů z našich sbírek. Od 24. července do začátku listopadu můžete v naší miniexpozici vidět sbírku historických hraček a staré zábavní elektroniky. Za krále letní výstavky jsme pak korunovali tento unikátní flašinet kombinovaný s mechanickým divadélkem, který patří mezi nejpozoruhodnější poklady, které ukrývá náš muzejní depozitář.

Nevíme, jak přesně je flašinet starý, odhadujeme, že byl vyroben na přelomu 19. a 20. století. Postavičky, které se otáčejí, když se točí na zadní straně boxu umístěnou klikou, tancují zřejmě při svatební hostině. Mezi postavičkami nacházíme ženicha a nevěstu, družičku se svědkem, myslivce v kamizolce a další tanečníky. Kapelu, která k tanci hraje, tvoří pianista a hráč na kontrabas. Na bubínek je doprovází sympatická opička. Scéna je umístěna v bohatě zdobené světnici, ve které nechybí ani svatý koutek s křížkem, oltáříčkem a hodinami. Propracovanost jeviště a množství drobných detailů dokreslují výjimečnou řemeslnou zručnost, s níž ruka neznámého tvůrce flašinet vyrobila a rozpohybovala.

Vedle hlavní taneční scény se pak nachází nejvýraznější dominanta celého divadélka – veliký pestře oděný klaun s výrazně velkou hlavou. Když zatáhneme za provázek umístěný vzadu, otevírá široká ústa, kam se vhazovala mince. Tu pak klaun spolkl a mince propadla do vnitřní pokladničky. Tímto způsobem flašinetář vybíral poplatek od nadšených diváků.

Flašinet samozřejmě v minulosti hrál. Uvnitř ozvučné krabice je umístěn velký kovový kotouč, který při otáčení klikou narážel do kladívek. Jaká to byla melodie, nevíme, protože v současnosti flašinet nehraje. V budoucnosti bychom jej rádi rekonstruovali a snad odhalíme tajemství písničky, která kdysi rozeznívala říčanské ulice.

Radek Holodňák, Říčanský kurýr, 30. 6. 2023

 

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *