Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

PRAHA: Flašinet žije!

8.8.2017

Mezinárodní setkání flašinetářů v Praze

Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už IV. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v 8. srpna 2017. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní na Kampě u Karlova mostu, v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.

Program festivalu v Praze:

  • 10:00 koncert v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí
  • 14:00 vystoupení flašinetářů v ul. Na Kampě u Karlova mostu
  • 19:00 slavnostní koncert v NM – Českém muzeu hudby v Karmelitské ulici, čp. 388/2

Na jednodenním festivalu se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Na Kampě si kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a vyzkoušet si, jaké to je hrát na tento mechanický nástroj. V kostele sv. Mikuláše zazní tóny klasických skladeb. Festival ukončí v Českém muzeu hudby koncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje tzv. pianoly.

Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.

IV. ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů – Liberecký flašinetář (9. – 11. srpna), Pekařovská pouť (12. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (14.–15. srpna 2016).

 

Podrobnosti

Datum:
8.8.2017
Rubrika Akce:

Místo konání

České muzeum hudby
Karmelitská 2/4
Praha 1, Praha 118 00 Česká republika
+ Google Mapa