
- akce již proběhla.
PRAHA: Flašinet žije!
14.8.2018

Srpen patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo už V. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v 14. srpna 2018. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní na Kampě u Karlova mostu, v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.
HARMONOGRAM FESTIVALOVÉHO DNE
10:00 koncert flašinetářů v chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí
14:00 koncert na Kampě u Karlova mostu
15:30 neformální setkání s flašinetáři u Sally Terreny v parku Kampa
19:00 koncert v Českém muzeu hudby
FOTOGRAFIE
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
---|
Flašinetáři z různých zemí se spojili a zahráli na pražské Kampě
U Karlova mostu na pražské Kampě si v úterý zahráli flašinetáři z různých zemí. Desítky majitelů různých druhů hracích skříněk, dorazily již popáté na festival mezinárodního setkání flašinetářů, které připravilo Národní muzeum.
úterý 14. srpna 2018, 20:52 – Praha
Centrum Prahy oživili umělci z Čech, Polska, Německa nebo také Rakouska. Nástroje měli ledasjaké – moderní i historické.
„Přivezli jsme sem tenhle flašinet, který je britské konstrukce, má dvacet píšťal, dva měchy a hlavně žádnou elektroniku. Hraje, jak se říká, na papírové pásky a lidské sádlo,“ řekl Novinkám flašinetář Milan Kameník.
Návštěvníci Kampy si mohli nejen hrací skříňky prohlédnout pečlivě zblízka, ale mohli se také připojit – zpěvem, nebo si mohli i zkusit „zatočit klikou”.
„Můj flašinet je zhruba 100 let starý, je na něm osm melodií. Je píšťalový, to znamená, že vzduch je vháněn do systému, kde se pak na válci otevře příslušná klaviatura, která zahraje ten určitý tón,“ popsal flašinetář z Prahy Antonín Švejda, který se podle svých slov hraní věnuje již přes deset let.
Flašinet má původ v Asii. Do Evropy se dostal v první polovině 18. století, největší úspěch a oblibu však měl převážně v 19 a počátkem 20. století, kdy si vojenští vysloužilci pomocí kolovrátku mohli vydělávat na živobytí. Často byl zvuk flašinetu doprovázen zpěvem nebo skotačením cvičené opičky.
Flašinety rozezněly centrum Prahy
15. srpna 2018, 20:48, PRAHA, David Wilczek
V Praze se uskutečnil další ročník festivalu Flašinet žije. Do metropole se tak sjeli pouliční umělci z různých koutů Evropy, aby oživili centrum města třemi koncerty rozdílných žánrů. Starosvětské zvuky hracích strojků se rozezněly na Kampě, v barokním kostele sv. Mikuláše i v Českém muzeu hudby.
Dobové i moderní flašinety se rozezněly centrem naší metropole. Pražané i turisté tak měli jedinečnou možnost vidět desítky těchto hudebních nástrojů na jednom místě. Jedním z nich byl i barokní kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Národní muzeum, které slaví tento rok 200. výročí od svého založení, pořádá už 5. ročník tohoto mezinárodního setkání flašinetářů. Pro zájemce si proto připravilo vstup zdarma do Českého muzea hudby.
„V rámci dnešních oslav bylo také výjimečně otevřeno České muzeum hudby v Karmelitské ulici, protože v úterý je obvykle zavřeno. Takže dnešní den jsme ho zpřístupnili zdarma pro všechny zájemce,“ řekla Markéta Kabelková, vedoucí hudebněhistorického oddělení NM.
Letos organizátoři zaznamenali největší účast flašinetářů z celé Evropy. Do metropole dorazilo 22 interpretů. Ti si připravili široký repertoár skladeb.
„Taková zajímavost je, že kolegové z Rakouska hrají synchronně, mají natrénováno, hrají na 2 flašinety stejnou skladbu. Zní to výborně, když se zvuk těch flašinetů násobí dohromady,“ řekl Patrik Pařízek, tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje.
Diváci mohli obdivovat nejen hudbu, ale i samotné flašinety, z nichž některé byly i přes 100 let staré.
„Nejstarší flašinet je tady z přelomu 19. a 20. století. Kupodivu hrál velice hlasitě, protože je v perfektním stavu. Byl vyroben v Berlíně,“ řekl Patrik Pařízek.
Flašinetáři se nyní přesunou do dalších měst Česka. Těšit se na ně mohou posluchači v Liberci nebo Pekařově.