GEMA ART GROUP restauruje nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě

GEMA ART GROUP a.s. má bohaté zkušenosti na poli restaurování a stavebních rekonstrukcí, přesto je obnova letenského unikátu bezesporu výzvou. Kolik takovýchto příležitostí se naskytne? V Evropě pouze jedenkrát, a to v Praze na Letné.

Místní kolotoč se zde nachází od roku 1894, ačkoliv on sám je ještě o rok starší. Byl vytvořen na popud Josefa Nebeského, majitele vinohradské restaurace Na Kravíně, kde sloužil jako kratochvíle pro hosty. Po ukončení letní sezony 1893 byl z Vinohrad převezen právě na Letnou.

Samotný kolotoč je umístěn v neorenesančním pavilonku. Půdorys je ve tvaru dvanáctiúhelníku. Dřevěná konstrukce má celkem dvanáct oblouků – otvorů, odkud je možný přístup na samotnou točnu. Tyto vstupy jsou zabezpečeny stahovacími roletami. Autorem stavby byl tesař Matěj Bílek. Pro návštěvníky bylo připraveno celkem 19 koňů různých velikostí potažených pravou koňskou kůží, dále čtyři dřevěné lavice. Ty v průběhu třicátých let nahradily repliky automobilů. Prapůvodně kolotoč poháněl člověk, poté bylo vytvořeno hnací ústrojí pod podlahou ovládané klikou, ještě později byl nainstalován elektromotor. Tento poslední z roku 1981 neodpovídá svým výkonem instalovaným převodům a otáčí točnou příliš rychle.

Technická památka byla poprvé a zatím naposledy opravována v roce 1995, tehdy byl renovován dřevěný pavilon, jehož stav byl tehdy nejkritičtější. Interiér se své rekonstrukce dočká až nyní, pod vedením GEMA ART GROUP. Bude provedena kompletní rekonstrukce točny, včetně nevhodného elektromotoru. Restaurátorské práce bude nutno provést znovu i na vnějším plášti objektu.

Ve středu 22. února 2017 se konalo slavnostní předání památky do rukou odborníků z GEMA ART GROUP. Slavnostního zahájení oprav se účastnili generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr, starosta Prahy 7 Jan Čižinský, radní pro oblast kultury Magistrátu hl. města Prahy Jan Wolf a stavbyvedoucí ze společnosti GEMA ART GROUP David Zezula, kteří pronesli několik slov k projektu. Atmosféru umocňovali doboví flašinetáři a občerstvení v retro stylu. Ukončení prací je naplánováno na srpen 2017.

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *