Mechanismy Karla Šebely

Chcete vidět funkční staroměstský orloj? Přijďte do Technického muzea v Brně! Dva roky bude trvat oprava staroměstského orloje, ikony pražských památek. Turisté ani domácí ale nemusejí zoufat. Technické muzeum v Brně nabízí od 13. 6. 2017 sice zmenšený, ale fungující staroměstský orloj. V měřítku 1 : 10 jej zhotovil Karel Šebela, mimořádně nadaný mechanik, konstruktér, vynálezce a hodinář. Orloj je součástí nové výstavy s názvem Mechanismy Karla Šebely.

„Výstava je již čtvrtým pokračováním spolupráce rodiny Šebelových a Technického muzea v Brně,“ říká kurátor Petr Nekuža. „První byla instalována v říjnu a listopadu roku 1968 v refektáři bývalého areálu Technického muzea v Brně na Josefské a druhá prezentace byla v roce 1991 tamtéž. Třetí společnou prezentací byla dlouhodobá výstava v letech 2004 až 2008 již v nové budově na ulici Purkyňova 105.“  V současné době je většina kinetických modelů, diorámat, modelů elektrických motorů, hodin a dalších exponátů již součástí sbírek Technického muzea v Brně.

Expozici Salon mechanické hudby tak nově doplňují např. hudební rokokový salonek (dioráma Mozart a klavíristka), hvězdáři s dalekohledy a astroláby (dioráma Altánek s vědci), hodinářská a ševcovská dílna, kinetické modely převodů s pomalým vějířem a se třemi písty, model obráběcích strojů s transmisí či Tajemný obraz…

„Výjimečným příkladem umění a tvořivosti Karla Šebely je model staroměstského orloje v měřítku 1 : 10. Zde, ostatně jako vždy, pan Šebela prostudoval literaturu a na základě předchozích zkušeností s kinetickými studiemi převodů vyrobil tento unikátní model. Všechny funkce planisfér, zvířetníku, pohybu figurek a dalších částí jsou podobné s pražským originálem,“ vysvětlil Petr Nekuža. Návštěvníci TMB mají tedy možnost prohlédnout si vystavený model, který v každou celou hodinu stejně jako originál v Praze, odbije, otevře okénka s apoštoly a nakonec zakokrhá kohout a smrtka zatahá za zvonek.

Karel Šebela se narodil 21. 4. 1912 ve Vídni. Dětství a školní léta prožil v Bučovicích, ve Slavkově u Brna se paj vyučil elektromechanikem. Do prvního zaměstnání nastoupil v Rousínově, a to do firmy Jelínek – výroba fyzikálních přístrojů a radiopřístrojů. Po druhé světové válce se osamostatnil a podnikal jako výrobce elektrických přístrojů a hraček v Brně. Když došlo k nucenému uzavření jeho firmy v roce 1950, byl zaměstnán až do důchodu jako vývojový pracovník Ústavu přístrojové techniky v Brně, kde úzce spolupracoval s profesorem Arminem Delongem (elektronové mikroskopy). Zemřel 10. 8. 2002.

Dioráma je speciální model, který se snaží navodit dojem skutečnosti. U nás je známé Maroldovo panoráma Bitva u Lipan, které najdete na pražského výstavišti.

 

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *