Do Prahy přijeli flašinetáři ze sedmi evropských zemí na festival FLAŠINET ŽIJE!

Centrum Prahy ovládl festival flašinetářů, který pořádá Národní muzeum. V úterý 12. srpna se historické centrum Prahy vrátilo o století zpět, do doby, kdy k veřejnému prostoru patřil nezaměnitelný zvuk flašinetu.

Jednodenní festival s bohatým mezinárodním zastoupením se snaží vyvrátit představu flašinetu jako hracího stroje produkujícího hudbu nevalné zvukové kvality i povrchních hudebních žánrů. Současně upozorňuje, že tato tradice je stále udržována díky nadšení a píli nemnoha lidí, kteří flašinety a jiné hudební stroje sbírají, restaurují nebo sami sestavují.

„Flašinet neboli kolovrátek, je mechanický hudební nástroj, kde je hlavním pohonem lidské sádlo a čistý vzduch,“ přibližuje flašinetář Jan Bondra princip dřevěných hracích strojků opatřených ruční klikou a vzduchovými píšťalami.

Médium, na kterém jsou skladby zaznamenány, je u flašinetu váleček s kolíčky, u jiných typů hracích strojů je jím perforovaný papír.

Festival FLAŠINET ŽIJE! navazuje na úspěšnou výstavu Kouzelné hrací strojky, která proběhla před více než rokem v Národním muzeu – Českém muzeu hudby. Akce zahajuje sérii tradičních mezinárodních setkání flašinetářů: Liberecký flašinetář (13. – 14. 8.), Pekařovská pouť (16. – 17. 8.) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (18. a 19. 8.).

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *