E-BOOK: Kouzelné hrací strojky

Národní muzeum v Praze, České muzeum hudby vydalo elektronický katalog k výstavě „Kouzelné hrací strojky“.

Ke stažení:
Automatické hudební nástroje od dávných časů ztělesňovaly otázku, kde jsou hranice mezi živým a neživým a co je vlastně život. Měchy nahradily lidský dech, závaží a hodinové péro lidskou sílu, složité mechanické traktury nahradily pohyby prstů, válce s kolíčky, dírkovaný pás nebo harddisky zastoupily lidskou paměť.
Elektronický katalog (pdf) k výstavě Monarchie – Kouzelné hrací strojky realizované v roce 2012 v Národním muzeu – Českém muzeu hudby pojednává právě tento technický a umělecký fenomén. Na více než 150 stránkách nabízí katalog průvodní texty z výstavy, fotografie hudebních nástrojů, snímky dobových reklam a další relevantní materiál – to vše v grafické podobě, která byla použita na výstavě. V případě, že si budete prohlížet katalog na zařízení s připojením k internetu, můžete se podívat, jak vybrané nástroje fungují díky odkazům na videa na You Tube.

Autorem výstavy a katalogu je kolega pan Peter Balog z Centra pro dokumentaci populární hudby a nových medií v Českém muzeu hudby.

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *