K pokladům sbírek Muzea Těšínska patří staré hrací strojky

Vyhrávaly dobové šlágry, a to kdykoli a podle přání majitele. Historické mechanické hrací strojky uměly nahradit celý orchestr a k jejich obsluze nebylo potřeba hudební nadání. Takzvané polyfony, symfoniony, flašinety či orchestriony dnes najdete většinou v muzeu.

Pokud jsou funkční a hrají, bývají pýchou sbírek. Jako třeba unikátní klavírový orchestrion z Komorní Lhotky, který najdete ve stálé expozici v karvinské pobočce Muzea Těšínska.

„Uvnitř hracího strojku máme desku, na které je děrováním proveden ten zvukový záznam. Prováděl se zvláštním přístrojem, kterému se říkalo melograf a trošku připomínal psací stroj. Tak, jako má psací stroj přiřazená písmenka, tak melograf měl přiřazeny noty,“ vysvětluje muzejní historička Kateřina Stenchlá.

Notový záznam se nejdříve vyťukal na papír. Ten se pak přiložil ke kruhové kovové desce polyfonu a tam, kde byla vyznačena nota, se udělala dírka.

„A vlastně tím, že takzvaný ocelový hřeben se dotýká té kovové desky – odborně se tomu říká, že ji češe, tak tím třením se vyluzuje melodie,“ upřesňuje.

Ve stálé expozici Muzea Těšínska ve výstavní síni v Karviné-Fryštátu je také orchestrion, který kdysi vyhrával v Komorní Lhotce na Frýdecko-Místecku. O orchestrionu by se dalo zjednodušeně říci, že je to velká skříň, která svého času uměla nahradit celou kapelu.

„Aby nám zahrál, musím použít kliku a vlastně vytáhnout závaží, které je vzadu, protože jinak by nám orchestrion nehrál,“ natahuje hrací stroj pracovnice muzea Kamila Příhodová.

„Tou svou silou závaží roztočí hrací válec, který se opět tře nebo dotýká kladívek. Ta jsou spojena táhly s úderovými hudebními nástroji – hlavně činely, bubínkem, trianglem,“ doplňuje Kateřina Stenchlá.

Pak už stačí vhodit minci a přístroj hraje.

 

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *