Planá – Vyhlížení příjezdu svatého Martina, Svatomartinské víno a Martinská husa jsou staré české tradice a k nim se připojují i tradiční Svatomartinské trhy. A právě u takových trhů nesměl chybět do dáli se nesoucí zvuk flašinetu, který se linul z dřevěné skříňky, u níž klikou točil flašinetář.
U historicky prvních Svatomartinských trhů pořádaných v Plané tamním Městským kulturním střediskem flašinetář nechyběl. Se svým hudebním automatem tam v pátek přijel Jan Roháč z Ostrova.
Jeho flašinet je sice vyrobený někdy před patnácti lety, ale konstrukce vychází z hudebních automatů tak, jak je vyráběli mistři před stoletím. Však i tento konkrétní nástroj je dílem renomované varhanářské firmy a reprezentoval um českých varhanářů na světové výstavě v Šanghaji v Číně.
Aby tradici bylo učiněno za dost, u flašinetu je pouzdro na drobné mince a plyšová opička, na níž si dárce sahá pro štěstí. „Nejde ani tak o peníze, jako o pěkný pocit, který dárce má. A je vidět, že dospělí učí děti takto se odvděčit,“ říká Jan Roháč. Flašinetář si také vychovává svého nástupce a to syna, který se svým hudebním automatem menších rozměrů i kouzlí.
Prozraďte čtenářům něco o svých začátcích flašinetáře…
Moje původní povolání bylo hoteliér s tím, že jsem nestihl v privatizaci žádný hotel zprivatizovat. Dělal jsem tedy v hotelové branži celý život. Když jsem odcházel do důchodu, tak synovec, který flašinety vyrábí, mi říkal, že mi jeden z flašinetů půjčí, abych se mohl bavit. Zná mne, nevydržím totiž sedět doma. A takhle jsem vlastně začal před pěti lety hrát. První vystoupení jsem měl na statku Bernard u Sokolova a bylo to pro mne nezvyklé, postavit se před lidi a hrát. Dnes už jsem ale známý a například období Adventu až do Silvestra mám plně vyprodáno. Zrovna na silvestra vystupujeme společně s kankánovými tanečnicemi v karlovarských hotelích.
Jak často vás můžeme vidět na Tachovsku?
Byl jsem tu letos na třech tradičních poutích a nyní na Svatomartinském trhu. Jde o oživení trhu. Flašinet nepotřebuje žádnou elektriku, žádné pódium a lidem se to líbí.
Kam zamíříte po vystoupení v Plané?
Na další místo, přejíždím do Jirkova u Chomutova. Je tam akce, kde Archa 777 dělá průvod z náměstí až na zámeček. Já jako flašinetář jsem tam už hrál, ale dnes půjdu s flašinetem v čele a průvod povedu.
Flašinet je zajímavý a dnes neobvyklý nástroj…
Je to vlastně hudební automat a začaly se vyrábět ještě před začátkem osmnáctého století. První byly cinkací, uvnitř byl váleček, ten se točil a ono to cinkalo. Později se vyvinuly další flašinety. Toto je takzvaný aerofonní flašinet a to jsou vlastně malé varhany. Klikou se točí podobně, jako když u varhan se šlapou měchy, které foukají vzduch do píšťal. Zde akorát není varhaník, ale váleček. Původně zde měl váleček na sobě hřebíčky a při otáčení otevíral píšťalky a vznikala tak písnička. Tento je trošku modernizován, má elektromagnetický váleček a to umožňuje mít mnohem více písniček v repertoáru, než měly flašinety původní. Na tomto typu vyráběném před sto lety bylo asi šest písniček a pro jiné se musel vyměnit váleček. Dnes mám devadesát dva písní.
Antonín Hříbal, Tachovský deník, 11. 11. 2016