FESTIVALOVÉ MINUTY: Nymburk plný flašinetů

Čtrnáctý květen přinesl do Nymburku po několikaleté odmlce opět tradiční zvuk flašinetu. Nymburské kulturní centrum uspořádalo 1. Nymburský festival flašinetů. Připomnělo tak dobové tradice, ale i nejznámějšího nymburského flašinetáře Zdeňka Kopečka.

„Spousta místních si určitě vybavuje nymburského flašinetáře a zejména dobrého člověka pana Kopečka. Nám, kdo jsme vyrostli na Zálabí zůstane navždy ve vzpomínkách… on i s jeho krávou na provázku a stádem koz. Jako děti jsme ho často u Labe vyhlížely. Zásluhou pana Kopečka pak mělo každé posvícení díky flašinetu kousek té neopakovatelné starosvětské nálady,“ vrátila se ve vzpomínkách místostarostka Stanislava Tichá.

Hned po obědě bylo možné pohovořit s flašinetáři před kaplí s. Jana Nepomuckého. Flašinetáři zodpověděli všechny zvídavé dotazy návštěvníků a nechali nahlédnout do vlastních strojů. Bylo opravdu na co koukat. Představeno bylo hned několik typů těchto hracích skříněk – s hracím válcem, s papírovým svitkem nebo i elektronickým nosičem. Hrálo se na dřevěné píšťaly i harmonikové jazýčky.

 

Následoval koncert v kapli moderovaný Olgou Vít Krumpholzovou, která doprovodila některé z flašinetů i zpěvem.

Jan Bondra Ave Maria Bach-Gounod Turecký pochod W- A. Mozart
Patrik Pařízek Anenská polka (uryvek) J. Strauss Carmen: Píseň Toreadora (uryvek) Georges Bizet
Jan Štěpánek Barcarole J. Offenbach Boccacio – pochod Franz von Suppé
Antonín Švejda Zvadlá růže valčík Silnice šedivá Josef Dobeš
Marcela Švejdová
Petr Žáček Jesu bleibet meine Freude J.S.Bach Adagio T. Albinoni
Petr Ladra Concierto de Aranjuez Joaguin Rodrigo Valčík č. 8 P. I. Čajkovský
Marko Lucina BWV 807 G J.S.Bach Inventiunea Nr.8 in F J. S. Bach
Marian Pikuliak menuet J.S.bach menuet Boccherini

 

Po koncertu vážné hudby si už každý mohl v ulici Malé Valy užít pravou starosvětskou náladu s historickými šlágry. Nechyběly stánky s občerstvením  – tradiční trdelník, slané i sladké palačinky, frgále, káva od Luna Catering. A mezi řemeslnými stánky se představil hrnčířský kruh i ukázka výroby paličkované krajky, korálkářka a další.

 

I. Nymburský festival flašinetů vytvořil na trase Kaple sv. Jana Nepomuckého – Malé Valy neopakovatelnou starosvětskou atmosféru, kterou dnes už známe jen z černobílých filmů. První ročník přilákal spoustu spokojených diváků a ani závěrečná nepřízeň počasí nepokazila celkový příjemný dojem. A tak se už teď můžeme příští rok těšit na pokračování.


Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *