Křížem krajem mezi stoletými hracími stroji

Sto let staré hudebení stroje hrají, jakoby je jejich tvůrci vyrobili včera. Je to zásluhou sběratelů, kteří je dávají dohromady. Artur Kubica nás zavede do Bašky k varhanáři Zdeňku Hromádkovi, který svůj as věnuje právě renovaci hracích strojů.

Sto let staré hudební stroje hrají, jakoby je jejich tvůrci vyrobili včera. Je to zásluhou sběratelů, kteří je, i přes značně zchátralý stav, dávají stovky hodin dohromady. Proč to dělají?

Slyšet starý kolotočářský flašinet nebo hospodský orchestrion pokládají mnozí sběratelé za potěšení a pohlazení na srdci. V magazínu Křížem krajem vás zavedeme do velké stodoly v Bašce u Frýdku-Místku, kde místní varhanář Zdeněk Hromádka hrací stroje dává z jejich žalostného stavu do původní funkční podoby.

Uslyšíte dávno zapomenuté písničky v provedení složitého mechanismu hracích strojů, flašinetů, orchestrionů, vybavených třeba španělskými kastaněty nebo speciálním mandolínovým brnkacím systémem.

Ale zároveň se také zamyslíme nad nelehkým životem hospodských, tedy majitelů orchestrionů, které o jejich hrací stroje připravila nejen moderní doba, stroje na elektřinu, ale také daň z přepychu, a do té patřily i orchestriony.

Artur Kubica, Křížem krajem, Český rozhlas, 10. 12. 2014

 

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *