Flašinety opět rozezní Brno, zahrají i v historických vozech

Tradici jarmarečních oslav vrací do Brna už více než deset let Technické muzeum v Brně, které každoročně organizuje Setkání flašinetářů.

25. června 2021 – 11:00
Flašinetáři v dobových kostýmech se svými malovanými kolovrátky opět po roce rozezní Brno svou hudbou a zpěvem, a to poslední červnový víkend, 26.–27. 6. Letos speciálně zahrají také v historických vozech – autobusech a tramvajích – ze sbírek Technického muzea v Brně, které o tomto víkendu vyrazí do ulic Brna při příležitosti akce Dopravní nostalgie, která je součástí Zábavy pod hradbami.
První tóny z mechanických hracích strojů, flašinetů, budou mít návštěvníci možnost slyšet již v sobotu v 10.00 na náměstí Svobody, kde se flašinetáři připojí k zahájení programů Dopravní nostalgie. Ve 14 hodin se na rohu ulic Běhounská a Kobližná sejdou všichni účastníci letošního Setkání flašinetářů, aby společně rozezněli hrací „skřínky“ a představili program, který i letos doprovodí loutková představení Muzejní maringotky a košického Divadla v kufri. Po 14.hodině se flašinetáři v dobových kostýmech rozejdou do ulic centra města, kde budou hrát a zpívat až do šesté hodiny podvečerní.V neděli budou flašinetáři opět individuálně procházet městem, zpívat a hrát, a to od 14.00. V 16.00 se opět setkají na náměstí Svobody, odkud společně půjdou v slavnostním průvodu k hotelu Best Western Premier Hotel International Brno, kde až do 18.00 budou zpívat a hrát písničky na přání a k tanci.

Flašinetáři ze sedmi evropských zemí opět rozezní Brno

Pod hlavičkou Technického muzea v Brně zahrají flašinetáři a ulicemi města budou projíždět celý víkend také vzácné historické vozy ze sbírek muzea. Jak je už tradicí, Dopravní nostalgii letos uvede už legendární parní lokomotiva Technického muzea v Brně Karolínka. Chybět nebudou ani historické autobusy či dvounápravové trolejbusy.

Stálicí na Dopravní nostalgii bývá také otevřený vlečný vůz koňské tramvaje, který jako první v historii zahájil provoz MHD v Brně. Kolemjdoucí návštěvníci, kteří serozhodnou o víkendu svézt historickými vozy, budou mít možná štěstí a během zážitkové jízdy je bude provázet hudba, zpěv a dobrá nálada pouličních umělců, hudebníků – flašinetářů.

(pšt, jihomoravskenovinky.cz, zdroj: TM Brno)

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *