Není flašinet jako flašinet

Vážení přátelé a kolegové flašinetáři!
Zdravím vás v této nelehké pandemické době z Olomouce. Z různých stran k nám přicházejí informace o nově vznikající firmě na výrobu flašinetů všech typů a konstrukcí, včetně těch elektronických – ATELIER PETROV.
V dnešní době je to přinejmenším velmi smělý a odvážný projekt, ale jak se říká, odvážnému štěstí přeje. Výrobce již na svých internetových stránkách začal nabízet svůj první elektronický flašinet model E61. Obecně nevidím problém v tom, že někdo začne na základě vlastního vývoje vyrábět hezky hrající flašinety s reproduktory, ovládané klikou i s podobným designem, jako vymyslela a vyrábí naše firma již od roku 1999. Problém je, že na videoprezentaci nabízeného modelu E61 flašinet nejenom vypadá, ale zní shodně jako naše výrobky. Hned v úvodu videa flašinet hraje skladbu z MIDI souboru použitého z našeho flašinetu.

Toto je elektronický flašinet z nově vznikající dílny nějakého pana Petroviče. Býval to náš zákazník, který si u nás flašinety pravidelně půjčoval, když prodával cukrovou vatu a pečené kaštany. Obecně nevidím problém v tom, že někdo začne na základě vlastního vývoje vyrábět hezky hrající flašinety s reproduktory, ovládané klikou i s podobným designem, jako vymyslela a vyrábí naše firma již od roku 1999.

Problém je, že na videoprezentaci tento flašinet nejenom vypadá, ale má zvuk jako naše výrobky. Hned v úvodu videa flašinet hraje i skladbu z MIDI souboru použitého z našeho flašinetu. Výrobce zde tak nešel cestou vlastního vývoje, ale rozebral náš MIDI flašinet a provedl tzv. reverse engineering (tj. zpětné rozklíčování jak náš systém funguje, jak je to vše vymyšleno a v jakém formátu uloženo na SD-kartě), což se nesmí a je všeobecně nepřijatelné. Díky tomu tak mohl vyrobit velmi podobnou elektroniku, která je kompatibilní s naším systémem (viz jeho nabídka skladeb, které jak píše, jsou vhodné jak pro jeho výrobky, tak i flašinety firmy Roháč Juráň).

Díky kompatibilitě tak neoprávněně využívá i náš software „Flašipis“ pro přípravu skladeb do svých výrobků, čímž ušetřil další nemalé investice do vlastního vývoje MIDI programu. Toto podnikání je při nejmenším velmi nečestné. Atelier Petrov se tímto dopouští zneužití duševního vlastnictví, neoprávněného využívání software i neoprávněného nakládání s MIDI soubory jiného vlastníka. Nemyslím si, že by nás tato „konkurence“ mohla nějak výrazněji poškodit, ale považuji za dobré seznámit veřejnost s tím, že „MIDI flašinety“ od firmy Roháč Juráň jsou originál a elektronické produkty z Atelieru Petrov pouhé kopie.

Ivo Roháč

Majitel firmy Organ Service v Olomouci, zabývající se výrobou a
restaurováním varhan, harmonií a hudebních automatů. Odborníkem v oboru mechanik hudebních nástrojů se zaměřením na klávesové nástroje. Výrobce elektronických flašinetů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *