Flašinetáři se zapojili do přípravy výstavy Duše plná koleček

Muzeum Českého krasu hostí od začátku června kuriózní výstavu pouťových a domácích automatů. Část předmětů ochotně zapůjčil prezident společnosti Jan Bondra. Autorem výstavy je Patrik Pařízek.

Co je v Berouně k vidění?

Čím začít… Množství hraček, jež se pohybují, si mnoho z nás vybaví ze svého mládí. Uvidíme například padající figurky z korálků, domeček na počasí, andělské zvonění nebo „kouřícího dědka“. Zapomenout nesmíme ani na kukačky nebo bakelitové hodiny Prim „sovy“ s pohyblivýma očima.

Využijte toho, že výstavu doprovází videokomentář autora a můžete si tak prostory prohlédnout společně. Pokud jste doposlouchali i věstbu pouťové věštkyně Zoltary, můžete kráčet vstřís pokladům v druhém sále.

Šašek bez očí, kůň bez kolotoče, opice ve skříni?

Pod klenbou nalezly své místo předměty nejvzácnější. Od pohyblivých figurek z betlémů, historické hodiny s vodotrysky a pohyblivými postavičkami až po naprosté rarity. Ty byly zapůjčeny díky vstřícnosti Národního technického muzea v Praze.

Zvědavce lákají pohyblivé střelecké terče. Oba vás upoutají. Jeden totiž představuje mladíka v kadibudce a druhý šaška hrajícího na flašinet. Předměty jsou 100 let staré a tak se není co divit, že v průběhu let přišel o oči.

Svébytným záměrem bylo vytvoření letenského kolotoče v roce 1892. Figury koní se na něm otáčely doslova jako živé. Nejen díky jejich pohybu, ale hlavně kvůli originálnímu zpracování, kdy byly využity kůže ze skutečných koní. Celý kolotoč se bohužel do výstavy a tak zde máme alespoň jednoho zástupce, který byl čerstvě rekonstruován.

Opomenout už vůbec nemůžeme interiérový flašinet s opičími hudebníky. Jsou vyrobení z papírmaše a pohybují se jako živí – hrají na housle, trumpetu, cello i činely. Zároveň koulí očima nebo podupávají do taktu.

Doufám, že si výstavu užijete tak jako já. Směle do Berouna ;).

Jan Chroustek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *