Pražský festival flašinetů a flašinetářů 2015

Národní muzeum přichystalo na léto originální akci, která vrátí do centra Prahy atmosféru zábav 19. století. Mezinárodní festival flašinetářů Flašinet žije! pořádá Národní muzeum již druhým rokem za účasti hráčů z několika evropských zemí. V úterý 11. srpna 2015 se v srdci Prahy uskuteční tři koncerty – každý na jiném místě a každý jinak žánrově vyhraněný.

Zvuky kouzelných hracích strojků se rozezní v 10 hod. na Kampě u Karlovu mostu, ve 14 hod. v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v 19 hodin v Českém muzeu hudby na pražském Újezdě. Vstup je na všechny koncerty volný.

Během druhého ročníku festivalu Flašinet žije! se flašinetáři z Čech, Německa, Rakouska, Švýcarska, Slovenska a Francie pokusí vyvrátit zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality. Celá akce zároveň upozorní na samotný fenomén flašinetů, který býval neodmyslitelnou součástí všech venkovních zábav předminulého století a jehož tradice je dnes udržována díky nepočetné skupině nadšenců z celé Evropy.

„Flašinet neboli kolovrátek, je mechanický hudební nástroj, kde je hlavním pohonem lidské sádlo a čistý vzduch,“ přibližuje flašinetář Jan Bondra princip dřevěných hracích strojků opatřených ruční klikou a vzduchovými píšťalami. Médium, na kterém jsou skladby zaznamenány, je u flašinetu váleček s kolíčky, u jiných typů hracích strojů je jím perforovaný papír.

Tři koncerty v centru Prahy Od dopoledních 10 hod. si budou moci všichni kolemjdoucí poslechnout na Kampě vedle Karlova mostu improvizované hraní na flašinety, které bude jistě doprovázeno srdečným zpěvem. Na festivalovém koncertu v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí si od 14 hod. mohou návštěvníci poslechnout, jak flašinety zvládají díla klasické hudby. „Skutečnosti, které z tohoto koncertu dělají jedinečný zážitek, jsou paradoxně technické limity flašinetů. Hrací strojky musí i s veškerými omezeními obsáhnout toho, co mnohačlenné orchestry,“ říká Emanuele Gadaleta, ředitel Českého muzea hudby. Večerní koncert v Českém muzeu hudby od 19 hod. nebude omezen žánrem. Operetní melodie, hašlerovky i raně jazzové skladby zazní v podání nejen flašinetů, ale i jazýčkových automatofonů a automatického klavíru, tzv. pianoly.

Druhý ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný minulý ročník, ale také na výstavu Kouzelné hrací strojky, která proběhla v Českém muzeu hudby v roce 2013 a byla doplněna bohatým doprovodným programem.

Akce rovněž zahajuje sezónu dalších tradičních flašinetářských setkání: Liberecký flašinetář (12. – 13. 8.), Pekařovská pouť (15. 8.) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (17. – 18. 8. 2015).

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *