Putovní výstava Svět mechanické hudby

Svět mechanické hudby aneb zlaté časy hracích strojů

Putovní výstava – aktuální místa konání naleznete zde.


NevítanéPozor! Nejpříjemnější hrací hodiny, obdiv budící píšťalové mechanismy, věhlasné hřebíčkové hrací strojky, sensační polyfony, vkusné elegantní symfoniony, báječné aristony, zázračné flašinety, brilantní patentní orchestriony.
Přesvědč se každý na berounské výstavě!


Ne všichni byli obdařeni talentem pro to, aby se mohli věnovat hře na hudební nástroj. Možná i kvůli tomu usilovalo mnoho konstruktérů o to, aby vytvořili speciální přístroj, který by dokázal na hudební nástroj zahrát, aniž by bylo potřeba větší míry zručnosti.

Výstava ukáže skleněné i kovové zvonkohry, píšťalové i citerové hrací hodiny, flašinety, různé hrací předměty  a mnohem více. Návštěvníci se seznámí s vývojem mechanických hudebních strojů v českých zemích od 18. století až do  20. let tohoto století.

Interaktivní obrazovka Svět mechanické hudby Vernisáž v Berouně Vernisáž v Berouně Píšťalové hodiny

Poznáte stroje, jež pomáhaly v obživě  žebráků a válečných invalidů, nebo které hrály pro potěšení v měšťanských salonech.

Nejrozšířenějšími mechanismy 19. a 20. stol. jsou hřebíčkové hrací strojky, jejichž výroba byla v Čechách hojně zastoupená a měla světovou úroveň. Byly doplňovány do hodin, obrazů, fotoalb a dalších například upomínkových předmětů. Více…

Pařízek Patrik

tajemník sekce Flašinety a mechanické hrací stroje, Praha, ČR

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *